اینکه ویتامین چیست و چرا برای حیات بشر ضروری است و چرا بایستی در رژیم غذایی خودمان حتما از خوراکی های دارای ویتامین استفاده کنیم ؛ موضوعی است که قرار است در این مقاله به صورت علمی و دقیق بررسی گردد . لازم به ذکر است که این مقاله به مرور زمان تکمیل خواهد شد و با بهره گیری از منابع عملی معتبر و موثق تمام جنبه های آن مورد بررسی قرار خواهد گرفت .


برای راحتی خواندن این نوشته می توانید از فهرست زیر استفاده نمایید . با کلیک روی هر عنوان به همان قسمت خواهید رفت .

یک مقاله متفرقه 

قالب ریخته گری چیست ؟

ویتامین چیست – تعریف ویتامین ها


تعریف ویتامین از فونک


برای اولین بار در سال 1911 دانشمندی به نام فونک ( fonk ) کلمه ویتامین یعنی آمین حیاتی را برای عامل درمان کننده بیماری بری بری ، که در اثر خوردن برنج پوست کنده شده عارض می گردد به کار برد. نکته قابل توجه در این است که بر خلاف تعریف فوق قسمت اعظم این مواد فاقد عامل آمین می باشند. بعدها محقق دیگری به نام کَرِر تعریف دیگری ارائه داد.


تعریف ویتامین از کرر


چندین سال پس از فونک دانشمند دیگری به نام کرر ، ویتامین را اینگونه تعریف نمود ؛

ویتامین ماده ای است که فقدان آن در بدن بیماری یا عوارض کمبودی ایجاد می نماید. این تعریف نیز به طور کلی ناقص است و نمی تواند ویتامین را تعریف نماید . در ادامه تعریف کامل ویتامین را خواهیم دید.


تعریف کامل و جامع ویتامین 


ویتامین چیست ؟ ویتامین ها موادی هستند که از مولکول های ترکیبات آلی درست شده و به میزان کم برای فعالیت های متابولیکی و فیزیولوژیکی طبیعی بدن ؛ همچنین جهت رشد طبیعی و حفظ زندگی حیوان و انسان ضروری است و کمبود آن ها در بدن بیماری های مختلفی را ایجاد می نمایند و چون بدن حیوان یا انسان قادر به ساختن آن نمی باشد ، لذا باید از منابع خارج یعنی رژیم غذایی وارد بدن شوند.


تاریخچه ویتامین ها


از اوایل قرن هفدهم میلادی می دانستند که علائم بیماری اسکوربوت ( Scurvy ) با مصرف میوه تازه و به خصوص مرکبات بهبود پیدا می کند ولی شروع به شناسایی ویتامین ها اولین بار بر اساس مطالعات یک پزشک هلندی به نام کریستیان آیجکمن ( Chiristian Eijkman  )  در سال 1889 در جاوه انجام شد. این پزشک به تجربه دریافت کرد ؛ افرادیکه با برنج پوست کنده تغذیه می شوند دچار فلجی مشابه فلجی زندانیانی می شدند که از همان برنج در زندان های جاوه تغذیه می شدند. او پس از این تجربه مشاهده کرد که مصرف برنج کامل موجب حذف فلج فوق می گردد.


تاکاکی ( Takaki ) در سال 1906 از طریق بررسی ملوانان کشتی و انجام یک آزمایش بر روی دو کشتی ؛ که یکی فقط برنج و کشتی دیگر با برنج و کمی گوشت تغذیه می شدند ؛ مشاهده نمود که از ملوانان کشتی اول چندین نفر  به بیماری بری بری مبتلا شدند در صورتی که در کشتی دوم هیچ فرد بیماری دیده نشد . تا اینجا دانشمندان مختلقی بر اساس تجربه پی به وجود موادی ضروری برای سلامتی برده بودند اما هنوز نمی دانستند که این مواد دقیقا چه چیزی هستند .


منشا و منابع اصلی ویتامین ها کدام است ؟


منشا ویتامین ها بسیار متفاوت بوده و از منابع مختلف حیوانی و نباتی حاصل می گردند. این ویتامین ها را اغلب از منابع طبیعی استخراج نموده و پش از تغلیظ و خالص کردن مورد استفاده قرار می دهند . البته تا کنون تعداد زیادی از آنها را به طریقه سنتز نیز تهیه نموده اند . به طور کلی ویتامین های لازم برای بدن یا به شکل مصرف آنها به صورت خالص و یا از طریق رژیم غذایی تامین می گردد.

این مقاله را هم مطالعه نمایید 

فارما کوگنوزی چیست ؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *